Тестувальник в епоху штучного інтелекту: Jooble про можливості професії в українській індустрії

Тестувальник (QA) – це спеціаліст, який займається перевіркою програмного забезпечення на наявність помилок та недоліків у функціонуванні. Фахівці працюють з сайтами, мобільними додатками, іграми, хмарними системами, базами даних та іншими IT-продуктами. Сьогодні робота тестувальник ігор пропонується на порталі Jooble, перевагою вакансій є дистанційна зайнятість з гнучким графіком роботи. У цій статті ми розповімо про особливості професії та її можливості на сучасному ринку інформаційних технологій в Україні.
Роль та зона відповідальності тестувальника в IT-компанії
Тестувальники є провідними спеціалістами у контролі якості роботи продукту на всіх етапах розробки та після його релізу. Фахівці тестують ПЗ з точки експерта та користувача, виявляючи його технічні та функціональні недоліки.
Сьогодні напрямок QA налічує понад 100 видів тестування, основними є:
- Функціональне – перевірка правильності роботи всіх інструментів програми. Спрямоване на виявлення помилок у введенні, обробці даних, відповідях на певні команди, недоліки у роботі інтерфейсу користувачів, системні баги тощо.
- Нефункціональне – перевірка того, як ПЗ працює в цілому. Вивчає швидкість роботи програми, UX, рівень продуктивності, захищеності, сумісності з різними пристроями тощо.
Обсяг тестування залежить від IT-продукту. Зазвичай спеціалісти перевіряють як працює кожен модуль окремо, як вони інтегрують між собою, як працює програма повністю та чи відповідає вона вимогам технічного завдання.
Основні навички QA-спеціаліста
Щоб вибрати вакансію у тестуванні ПЗ, фахівець повинен мати наступні кваліфікації:
- Знання принципів розробки різних програм та мов.
- Оформлення звітностей, тест-планів, тест-кейсів, баг-репортів.
- Розуміння клієнт-серверної архітектури.
- Робота з трекінг-системами, внесення виявлених помилок.
- Використання автоматичних програм тестування.
- Аналіз проведеного тестування та формулювання плану наступних дій для усунення помилок.
- Аналіз повідомлень про дефекти, які надходять від кінцевого користувача продукту.
Для більшості посад необхідне знання англійської мови на рівні від A2 для розуміння інтерфейсів, технічних завдань, роботи з аутсорсинговими компаніями та комунікації з клієнтами. Також важливими soft-навичками є аналітичне мислення, точність, уважність до деталей, керування стресом та вміння доносити свою думку до інших спеціалістів.
Фундаментальні знання для роботи в QA
Існує помилкове уявлення про те, що для роботи тестувальником ПЗ необхідні тільки базові навички користування комп’ютером та офісними програмами. Насправді QA-спеціаліст сьогодні повинен мати знання таких тем:
- Теорія тестування – види та методики QA, SDLC, STLC, вимоги до тестування та їх аналіз, тест-дизайн, види помилок, баг-трекінгова система Jira, системи контролю тестів.
- Основи програмування – вміння читати коди, C#, Java, Python, додатково HTML, CSS.
- Правила оформлення документацій – моделі CMM / CMMI.
- Робота з базами даних – SQL.
- Тестування API – SOAP API-архітектура, Rest API REST, що таке XML, JSON.
- Базове розуміння DNS – призначення та інтерпретація доменних імен, DNS-запити, протоколи HTTP і HTTPS, TCP/IP.
Цей перелік знань є обов’язковим для спеціаліста класу Junior, щоб знайти роботу у сфері тестування. Для напрямків GameDev, Blockchain та Embedded вимагають володіння додатковими інструментами, перелік яких зазначається у вакансіях.
Навчання для QA-спеціалістів
Професія тестувальника ПЗ має низький поріг входження відносно інших спеціальностей в IT. Вища освіта у сфері комп'ютерних технологій є перевагою, проте, необхідні знання можна отримати шляхом самостійного вивчення інструментів або на спеціалізованих курсах.
Безкоштовно основам професії можна навчитися за допомогою:
- курсів від українських та іноземних спеціалістів на YouTube;
- професійної літератури з теорії тестування, програмування;
- статей на IT-платформах.
Опанування теоретичної та практичної бази для тестування займає близько 3-6 місяців. Важливо ще під час навчання почати шукати роботу на позиціях Trainee або Junior для відпрацювання практичних навичок, адже за відсутності тренувань знання легко загубити.
Кар’єрні можливості QA-спеціалістів
Тестування ПЗ вважають ідеальною «відправною точкою» в IT. Ця сфера навчає фундаментальних навичок у програмуванні, базах даних, вебсистемах та має численні можливості перекваліфікації.
В межах QA спеціалісти Junior з доходами до 800$ на місяць можуть просуватися до таких посад:
- Middle QA Engineer – 1500-1800$;
- Senior QA Engineer – 3000-3300$;
- QA Team Lead – 3200-3400$;
- QA Tech Lead – 3600-4000$.
Фахівці, які бажають перекваліфікуватися, можуть спробувати себе в автоматизованому тестуванні, розробці ПЗ для нього, а також програмуванні, бізнес-аналітиці, проджект-менеджменті.
Пошук роботи тестувальником
Вакансії для QA спеціалістів можна знайти на сайтах з пошуку роботи, LinkedIn та у професійних спільнотах. Для відгуку потрібно створити якісне резюме та окремо до кожного оголошення писати супровідний лист з висвітленням мотивацій обійняти саме цю посаду.
Основні рекомендації для резюме:
- Дотримуйтеся чіткої структури, подавайте інформацію стисло та лаконічно, щоб вона вмістилася на 1-3 сторінки.
- Адаптуйте розділ «Навички» до вимог вакансії, а також зазначайте знання додаткових інструментів (якщо ви ними володієте).
- Вказуйте тільки ті soft-skills, які є будуть корисними для цієї посади.
- Крім основного місця освіти, додавайте сертифікати з курсів та тренінгів.
Пошук роботи повинен мати систематичний підхід. Кожні 2-3 дні переглядайте сайти з вакансіями та надсилайте щонайменше 10-15 відгуків.