Як смартфон стежить за вами: ознаки стеження, як обмежити стеження
Сьогодні не всі користувачі повністю усвідомлюють, що сучасні смартфони не просто засоби звʼязку чи доступу до інтернету. Пристрої отримали багато різноманітних функцій і можуть проникати в приватне життя, іноді навіть без згоди користувачів.
Наявність у пристроях мікрофонів, камери, GPS-трекерів, а також постійний доступ до інтернету роблять їх надзвичайно корисним, але водночас створюють ризики для конфіденційності. І через це персональні іноді дані можуть використовуватися для комерційних цілей чи фішингових атак.
Спеціалісти Експерт підготували декілька порад та пояснень про те, як смартфон може стежити за вами, чи завжди це погано та як обмежити це стеження. Сподіваємося, що вам буде корисною ця інформація.
Яким чином смартфон може стежити за вами
Смартфони різних брендів здатні збирати детальну інформацію про користувачів, іноді без їх повної згоди. Розуміння того, як саме пристрої можуть стежити за нами, допоможе забезпечити безпеку для ваших даних.
За допомогою яких інструментів смартфон може стежити за вами:
- Місцезнаходження та служби геолокації: за допомогою GPS та Wi-Fi мереж, смартфони можуть точно визначити ваше місцеперебування. Така інформація може бути використана не лише для надання карт, погоди або маршрутів, а й для цілеспрямованої реклами та збору даних.
- Програми та соцмережі: будьте обережні, коли надаєте доступ іграм, соцмережам та іншим програмам до камери, диктофону чи служб локації. Потенційно це є загрозою для безпеки, оскільки програми можуть передавати дані третім сторонам. Соцмережі ж використовують дані про локацію для налаштування персоналізованої реклами.
- Активність на сайтах: звертайте увагу на cookies і будьте обережні з дозволами сповіщень від невідомих сайтів. Потенційно вони можуть відстежувати активність, поміщати шкідливі файли на смартфон та відстежувати дії на сайті для персоналізації реклами. Або ж незаконно передавати дані третім лицям.
Ваші дані можуть використовуватися як для покращення налаштувань й оптимізації сайтів, ігор, програм під бренд та марку смартфона, так і для реклами, або атак на пристрій чи його користувача. Наприклад, якщо ви часто шукаєте інформацію про певний товар, не дивно, що реклами цього товару з'являються в вашому смартфоні. Це залежить від того, що пошукова система запамʼятовує вибір і кешує файли на пристрої для швидкого доступу.
Як зрозуміти, що смартфон прослуховують чи відстежують
Не завжди можна відразу зрозуміти, що смартфон прослуховує чи відстежує вас. З часом технології покращуються і їх стає складно ідентифікувати. До того ж стеження може відбуватися хвилями, а не постійно.
Звернути увагу потрібно на наступні ознаки:
- Швидко сідає батарея, хоча раніше такого не помічали та проблем з акумулятором немає. Це повʼязано з тим, що програми для відстеження потребують більше ресурсів смартфону.
- Постійно не вистачає трафіку мережі, передбаченого тарифом. Звичайно, якщо ви не виконуєте якихось дій, які можуть швидко використовувати трафік — завантаження фільмів, гра в онлайн-ігри, перегляд соцмереж.
- Надходження повідомлень від невідомих номерів, постійні дзвінки з невідомих номерів.
- Поява на смартфоні програм, які ви не встановлювали.
- Постійне перегрівання смартфону без причини.
Чи завжди стеження — це погано: персональна реклама
Хоча ідея стеження може здатися тривожною, не всі її форми обов'язково негативні. Наприклад, цілеспрямована реклама, що базується на ваших інтересах та поведінці в інтернеті, може бути корисною. Вона дозволяє компаніям показувати вам рекламу товарів чи послуг, які вас дійсно можуть зацікавити, замість невідповідної реклами.
Однак потрібно знаходити баланс між корисним та підтримкою своєї конфіденційності.
Як обмежити стеження на смартфонах iPhone та Android
Існують способи мінімізації ризиків, пов'язаних зі стеженням. І для цього потрібно враховувати відмінності між смартфонами Apple та Android, адже вони існують і в плані безпеки.
Попри те що смартфони Apple вважаються захищенішими через закриту екосистему та строгі вимоги до програм, наразі компанія пішла на поступки для ЄС та дозволила завантажувати програми зі сторонніх магазинів. Що не є плюсом і ставить під загрозу користувачів, на рівні зі смартфонами Android, які пропонують більше гнучких налаштувань та відкритішу екосистему.
- Перевіряйте дозволи, які надаєте програмам. Здійснюйте регулярний аудит дозволів для кожної програми. Відкажіть у доступі до камери, мікрофона, контактів, і місцезнаходження, коли це не є критично для їх функціоналу.
- Використовуйте VPN та анонімний доступ до браузера. Вони захищають ваші дані в інтернеті шляхом шифрування, приховуючи вашу справжню IP-адресу та місцезнаходження, що ускладнює стеження за вашою активністю в інтернеті.
- Оновлюйте ОС та програми. Не ігноруйте оновлення системи та програм. Вони часто містять важливі оновлення безпеки, що захищають від нових методів викрадання даних.
- Обмежуйте використання місцезнаходження. Вимкніть служби геолокації або дозволяйте доступ до GPS лише коли необхідно. Це зменшує кількість даних про ваше місцеперебування, доступних для збору.
- Використовуйте менеджери паролів для створення сильних, унікальних паролів для кожного акаунту, що запобігає доступу сторонніх до вашої інформації через викрадення паролів. Не забувайте змінювати паролі раз на 3 місяці.
- Налаштуйте конфіденційність в соцмережах. Конфігуруйте налаштування конфіденційності в соціальних мережах, щоб контролювати, хто бачить вашу інформацію та взаємодії.
- Використовуйте месенджери з шифруванням для спілкування, забезпечуючи, що лише ви та отримувач маєте доступ до обмінюваних повідомлень.
Захист особистих даних — це критична необхідність у наш час. Виконуючи прості кроки, кожен може знизити ризики стеження та зберегти свою конфіденційність. Важливо пам’ятати, що ваша інформація належить вам, і лише ви вирішуєте, кому і як її розкривати. Не ігноруйте це, і візьміть контроль над своїми даними – це простіше, ніж здається.
Рекомендовані товари